Vzrok za nastanek in premagovanje akutnih bolečin v križu

Avtor: Andraž Smolej, Diplomirani fizioterapevt

Bolečina v križu je izjemno pogosta težava, ki v nekem trenutku življenja prizadene kar 80% ljudi. V večini primerov gre za akutno bolečino, ki traja manj kot 4 tedne in jo je mogoče uspešno odpraviti z različnimi metodami. Vsakdo, ki je kdaj doživel akutno bolečino v križu ve, kako lahko ta neprijetna izkušnja vpliva na vsakdanje življenje. Bolečina v spodnjem delu hrbta je pogost pojav, ki prizadene ljudi različnih starosti in življenjskih slogov. V tem blogu bomo raziskali vzroke za akutne bolečine v križu ter predstavili učinkovite nasvete in strategije za njihovo obvladovanje.

 

1.     Razumevanje vzrokov za nastanek akutnih bolečin v križu

 

Preden se lotimo zdravljenja, je pomembno razumeti, kaj povzroča akutne bolečine v križu. Najpogostejši vzroki vključujejo:

  • preobremenitev mišic,

  • poškodbe,

  • gibanje v nepravilnih položajih,

  • napačno dvigovanje težkih bremen,

  • nenadni nekontrolirani gibi, degenerativne spremembe in vnetja.

Posvet s strokovnjakom, kot je ortoped ali fizioterapevt, je ključen za pravilno diagnozo in zdravljenje.

2.     Počitek in prilagojeno gibanje

 

Ob prvih znakih akutne bolečine v križu je v začetnih dneh priporočljivo zagotoviti zadosten počitek in prilagoditi gibanje. Ležanje na hrbtu s podprtimi koleni lahko pomaga zmanjšati pritisk na spodnji del hrbta. Postopno vračanje k vsakodnevnim aktivnostim je ključno, vendar se izogibajte pretiranemu naporu. Nikakor pa ni priporočljivo popolno mirovanje. Z gibanjem pričnite čimprej, v kolikor vam bolečina to dopušča, saj lahko pretirano mirovanje bolečino še poslabša.

 

3.     Toplota ali hlajenje

 

Termoterapija v obliki toplih oblog ali vročih kopeli lahko pomaga sprostiti napete mišice in izboljšati pretok krvi v prizadetem območju. Krioterapija v obliki hladnih oblog ali ledenih vrečk pa lahko zmanjša vnetje in ublaži bolečino. Izmenično uporabljanje toplote in hlajenja lahko prinese olajšanje. Ali izbrati termoterapijo ali krioterapijo je odločitev vsakega posameznika. Nekaterim bolj ustreza toplota, drugim hlajenje. Pacient naj sam ugotovu, kaj mu najbolj ustreza.




4.     Fizioterapija in vadba

Fizioterapevtske obravnave so ključnega pomena pri obvladovanju akutnih bolečin v križu. S fizioterapevtsko obravnavo, kjer uporabljamo različne manualne tehnike in fizikalne dejavnike vplivamo na zmanjšanje bolečine in povečanje gibljivosti hrbtenice. Strokovnjaki lahko pripravijo prilagojen program vaj, ki krepijo mišice stabilizatorje ledvene hrbtenice in izboljšujejo prožnost. Tako fizioterapevtska obravnava kot vaje so prilagojene vsakemu posamezniku. Vadba, kot sta plavanje ali hoja, lahko pomembno pripomore k ohranjanju zdravja hrbtenice.

5.     Medikamentozna terapija

Občasno se lahko ob hudih bolečinah uporabijo tudi zdravila za lajšanje bolečin, vnetja in mišičnih krčev. Vendar je pomembno upoštevati zdravnikova navodila, glede odmerjanja in trajanja zdravljenja.

 

6.     Nasveti za preprečevanje akutne bolečine v križu

 

Nasvetov za preprečevanje akutne bolečine v križu je ogromno. Izpostavimo tiste, ki so po našem mnenju najbolj pomembni:

·       Redna telesna dejavnost: Redna telesna aktivnost krepi hrbtne mišice in izboljšuje gibljivost hrbtenice. Redna vadba, ki vključuje krepitev mišic trupa, hrbta in trebuha, lahko znatno zmanjša tveganje za bolečine v križu.



·       Vzdrževanje primerne telesne teže: Prekomerna telesna teža ne obremenjuje le hrbtenice in ne povečuje le tveganja za bolečine v križu, temveč povzroča bolečine in degenerativne spremembe tudi na ostalih sklepih telesa.



·       Pravilen položaj med sedentarnim delom: Če veliko časa preživite za mizo ali računalnikom, poskrbite za ergonomski položaj. Uporabljajte stol z dobrim naslonom za hrbet, nastavljivo mizo ter redno vstajajte in se raztezajte. Sedeče delo čim večkrat prekinite s krajšimi odmori, pri katerih se sprehodite, raztegnite in izvedite kakšno vajo.

 

·       Nadzorovanje stresa: Res je, da v današnjem tempu življenja to za nas predstavlja pravi izziv, pa vendar. Stres lahko prispeva k napetosti v mišicah, vključno s tistimi v hrbtu. Posvetite se tehnikam sproščanja, kot so meditacija, dihalne vaje in joga, s katerimi lahko učinkovito zmanjšate stres.

 

·       Pravilno dvigovanje bremen: Pred dvigovanjem težkih bremen bodite pozorni, da breme čimbolj približate trupu, upognite kolena, vzdržujete ravno hrbtenice in pred dvigom aktivirate globoke stabilizatorje ledvene hrbtenice ter breme varno dvignete. Pri tem nikakor ne podcenjujte teže bremena in raje prosite za pomoč pri dvigu.

 

Akutne bolečine v križu so lahko izjemno neprijetne, vendar z ustrezno nego in pravilnim zdravljenjem je mogoče doseči znatno izboljšanje. Ključno je, da poslušate svoje telo, poiščete strokovno pomoč in upoštevate priporočila za rehabilitacijo. S pravilnim pristopom in vztrajnostjo lahko premagate bolečine v križu ter si povrnete kakovost življenja. Če se bolečina v križu ne izboljša v nekaj dneh ali tednih, se celo poslabša ali jo spremljajo drugi simptomi, kot so mravljinčenje, otrplost ali oslabelost nog, je nujen obisk zdravnika ali fizioterapevta. Zdravnik ali fizioterapevt bosta ugotovila vzrok za bolečino in podala usmeritve k ustreznemu zdravljenju.

 

Viri:

J.Y. Hong, K.S. Song, J. H. Cho, J. H. Lee, N. H. Kim, An Updated Overview of Low Back Pain Management, Asian Spine J 2022;16(6):968-982

 Q. Y. See, J. N. B. Tan, D. S. Kumar,  Acute low back pain: diagnosis and management,  Singapore Med J 2021; 62(6): 271-275

I. J. Gianinazzi, M. Blum, M. Trachsel, M. A. Trippolini, N. Tochtermann, C. Rimensberger,  Management of acute non-specific low back pain in the emergency department: do emergency physicians follow the guidelines? Results of a cross- sectional survey, BMJ Open 2023;13:e071893

Previous
Previous

MEDOSS vadba za zdravo in vitalno življenje prihaja v Gorje!

Next
Next

AKTIVNO V POMLAD